Domů / Témata / Přírodní rezervace / Pouzdřanská step

Pouzdřanská step

  • Rozloha: 157 ha
  • Nadmořská výška: 176 – 307 m. n. m.
  • Zvláštně chráněno od: 1. 5. 1946
  • Přístupnost: volně, celoročně

NPR byl vyhlášen v roce 2014. Hustopečská pahorkatina, které v této části vévodí Pouzdřanský kopec s nadmořskou výškou 294 m, byla formována v poslední době ledové, před 10 tisíci lety. Svahy Pouzdřanského kopce jsou porostlé tvrdými, stříbřitými, trsnatými travami – kavylem sličným a vláskovitým, kostřavou valiskou a katránem tatranským. Tyto traviny, a některé další rostliny, se zde objevily v době, kdy ustoupil ledovec, a planeta se začala oteplovat. Nazýváme je glaciální relikty a najdeme je jen na některých místech v Čechách a na Moravě. Později se zde rozšířily i teplomilné rostliny a řada živočichů.

Zdejší zajímavostí je např. katrán tatranský, kterého řadíme mezi tzv. stepní běžce.  Jedná se o rostlinu, zpravidla rozložitého tvaru a mohutného vzrůstu, po dozrání semen zaschne a odlomí se u země. Díky velké ploše se snadno nechá posouvat větrem, přičemž po cestě trousí semena.

V písčitých březích zde hnízdí vlhy pestré. Živí se převážně hmyzem, který loví za letu. Hnízdí převážně v koloniích, a to od května do září. Zimují v Africe.