Domů / Tady to žije / Revolution train v Hustopečích

Revolution train v Hustopečích

Protidrogový obrněný vlak dorazil minulý týden na vlakové nádraží v Hustopečích. Zastávka mezi vinicemi byla jeho premiérou, a podle slov jednoho z průvodců byla velmi příjemná až nečekaná.

Vlak má pomáhat dětem s osvětou proti drogám, alkoholu a vůbec špatným rozhodnutím, vedoucím mnohdy k dalším, a ještě mnohem horším problémům. Skupinky po zhruba 20 žácích v doprovodu s pedagogem provází zkušený průvodce, který má v každém vagonu krátké tematické zastavení. Žáci si nejprve prohlédnou krátkou část filmu, kde sledují příběhy skupinky dospívajících lidí. Mohou si tak vzít příklad z těch, kteří se ve filmu rozhodují správně, a nebo se podívat na dopady právě těch rozhodnutí špatných.

Revolution train má velmi propracovaný program. Všichni žáci v průběhu také doplňují anonymní otázky pomocí smartphonu. Město tak na konci získá statistiku o tom, jak jsou na tom děti v jeho okolí se závislostmi. Ale také například dostanou odpověď na to, v kolika letech a zda už se s nabídkou drog dostaly do kontaktu.

Vlak objíždí celou republiku, dostává se ale také například na Slovensko, nebo do Rakouska. V přípravě je také rozšíření o moderní „závislosti“ jako jsou internet, nebo energetické nápoje. Za celou dobu provozu už jej navštívily tisíce dětí a dospívajících, a v Hustopečích tomu nebylo jinak. Na zhruba 100 minutové prohlídce se střídala jedna skupinka za druhou po celý den.

Publicista 22 května, 2024